Ολυμπιακός – Ατλέτικο Μαδρίτης: 3-2.

Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν καθαρά την περσινή φιναλίστ και πρωταθλήτρια Ισπανίας Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία σημειωτέον το Σάββατο είχε νικήσει τη Ρεάλ μέσα στο Μπερναμπέου.

Ο Ολυμπιακός, εκτός από τους υπερπολύτιμους τρεις πόντους, αποκτά και ψυχολογικό πλεονέκτημα για τη δύσκολη συνέχεια. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γιουβέντους νίκησε 2-0 τη Μάλμε.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα δυο γκολ με τους Μαζουάκου και Αφελάι για να μειώσει ο Μάντζουκιτς και οι δυο ομάδες να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί πίεζαν ασφυκτικά, έκαναν φάσεις χωρίς πάντως να δημιουργήσουν την πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ομως, ο Μήτρογλου υπάρχει για το Τσάμπιονς Λιγκ. Κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε με… πιρουέτα το 3-1 στο 75′. Η Ατλέτικο κατάφερε να μειώσει και πάλι σε 3-2 στο 85′ με τον Γκριζμαν, βάζοντας φωτιά στα τελευταία λεπτά. Αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν πρόκειται να έχαναν την ευκαιρία να γράψουν μια χρυσή σελίδα. Και την έγραψαν.